Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij
Lubelski Wortal Piłkarski
lubgol.pl powiadom znajomego mapa strony RSS A A A Dziś jest Wtorek 19 Marzec 2024
wyniki na żywo zgłoś newsa

Nawigacja

Rozgrywki

Partnerzy

Lubgol - portal piłkarski

Wyszukiwarka

Newsletter

Aktualny sezon

Sezon 2014/2015

Limit obcokrajowców wchodzi w życie od lipca. Czy reforma dotknie kluby z regionu?

2015-03-16 23:11:36 | autor: Karol Głuszek | źródło: własne « poprzedni news | następny news »


W polskiej piłce czas na zmiany. Od lat prezesi naszych klubów idą na łatwiznę, posiłkują się nieznanymi piłkarzami z Ukrainy, Afryki lub jeszcze innych zakątków świata. Polski Związek Piłki Nożnej mówi: STOP! Koniec z patologią, pozyskiwaniem przypadkowych piłkarzy i tym samym blokowaniem miejsca do gry dla wychowanków.

Na początku zaczniemy może od krótkiego, treściwego wyjaśnienia. Posłuży to jako punkt wyjścia dla osób mniej wtajemniczonych. W myśl nowej uchwały Polskiego Związku Piłki Nożnej od sezonu 2015/16 w meczach Ekstraklasy na boisku będzie mogło przebywać najwyżej trzech obcokrajowców spoza Unii Europejskiej w każdej z drużyn. Od sezonu 2016/2017 już tylko dwóch. Jeszcze bardziej surowe przepisy wystosowano do klubów z niższych lig. Tam w jednym czasie przebywać będzie mógł zaledwie jeden taki zawodnik.

W praktyce oznacza ona tyle, że kluby ze wschodniej części Polski, a więc między innymi z województwa lubelskiego nie będą kontraktować aż tylu Ukraińców, jak miało to miejsce dotychczas. A jeśli tak przefiltrujemy kadry poszczególnych ekip, w wielu znajdziemy graczy naszego wschodniego sąsiada. Oczywiście, nie jest to jeszcze powód, że po wprowadzeniu nowych przepisów składy drużyn diametralnie się zmienią.

***

Czy reforma w znacznym stopniu dotknie kluby z naszego regionu? Czy będzie miała drastyczny wpływ na kształt kadr poszczególnych ekip? Poszperaliśmy, przeanalizowaliśmy kadry Górnika Łęczna, Wisły Puławy, naszych przedstawicieli w trzeciej lidze oraz ekipy z czwartego frontu. Jak wpłynie ona zatem na wymienione zespoły?

Górnik: Filipp Rudik, Wołodymyr Tanczyk
Wisła: Chris Edwards, Iwan Litwiniuk, Raphael, Volodymyr Fedoriv, Leonid Otczenaszenko

W Łęcznej obcokrajowców spoza UE jest dwóch i obaj przyszli do zespołu tej zimy, co tylko pokazuje, że transfery Górnika były raczej potrzebą chwili, aniżeli długofalowym myśleniem. Pytanie też, czy Filipp Rudik i Wołodymyr Tanczyk to piłkarze, którzy mają realną szansę na pierwszy skład. Pierwsze mecze w 2015 roku pokazały, że nie, dlatego wydaje się, iż obaj będą zaciągiem, za którym nikt w Łęcznej nie będzie tęsknić.

Pod prąd popłynęła najbardziej Wisła Puławy. Obecnie w kadrze drugoligowca znajdują się Amerykanin, Brazylijczyk oraz trzech Ukraińców. Działacze „Dumy Powiśla” będą musieli latem przefiltrować kadrę swojego zespołu. Tylko Leonid Otczenaszenko to melodia przyszłości. Pozostała czwórka? Zawodnicy o dużym potencjale, którzy grają dość sporo.

Pytanie jednak czy po sezonie taki Edwards czy Fedoriv nie odejdą do wyższych lig, skoro już teraz pytają o nich kluby nawet z Ekstraklasy, nie wspominając o ekipach z pierwszej ligi.

Amerykanin Chris Edwards jest jednym z pięciu graczy spoza UE w kadrze Wisły Puławy,  fot. Krzysztof Rzewnicki


***

III LIGA:

Motor: Ivan Dykij, Walerij Sokolenko (?)
Orlęta Radzyń Podl.: Adison, Witalij Mielniczuk
Chełmianka: Wadim Semczuk, Anatolij Grynczenko
Avia Świdnik: Lifa Sadio
Tomasovia: Igor Paskiv
Stal Kraśnik: Jarosław Oleniuk, Ivan Dinia, Maksym Bolkit, Jarosław Szpikula, Maksym Pokotylyuk (?)
Hetman Żółkiewka: Kostiantyn Derewlow, Serhij Ivlev
Lublinianka: Oleg Rovbel
Podlasie: Vadim Kuczyński

W trzeciej ligi tragedii teoretycznie nie ma. Na próżno szukać tutaj drugiego Spartakusa Szaorowola, którego kadra opierała się na Ukraińcach,  a w kadrze znajdowało się miejsce jedynie dla dwóch-trzech Polaków.

Czterech zawodników spoza Unii mają w Kraśniku. Co ciekawe – aż dwóch Ukraińców zawitało do Stali tej zimy. Klub ściągnął wszystkich tych graczy wiedząc, że formalnie tylko do końca sezonu wszyscy mogli będą grać w podstawowej jedenastce. To tylko pokazuje, jak krótkowzrocznie te wzmocnienia zostały poczynione. Transfery raczej z braku laku niż przemyślane i zaplanowane. Wobec braku środków na wzmocnienia graczami z regionu, zaciąg bardziej na chwile, bo raczej ciężko domniemywać, iż wszyscy zagrzeją w Stali miejsce na dłużej. W kadrze wciąż figuruje Maksym Pokotylyuk, który według wszystkich znaków na niebie i ziemi ma kontynuować grę w piłkę w Niemczech. Nie został jednak jeszcze wyrejestrowany z PZPN.

Szukamy dalej? Dramatu nie widzimy. Po dwóch zawodników spoza Unii widzimy w kadrach Hetmana Żółkiewki, Chełmianki i Orląt. W pozostałych klubach jest tylko po jednym takim grajku. Wciąż niejasna jest sprawa pozyskania przez Motor Walerija Sokolenki, któremu na przeszkodzie w grze w Polsce stanęły sprawy formalne. Warto też podkreślić, że dodatkowymi Ukraińcami chciano się wzmacniać w Radzyniu i Lubliniance. W Orlętach przez kilkanaście dni sprawdzany był pomocnik Wasyl Żuk, a w Lublinie bezskutecznie oczekiwano na tajemniczego wychowanka Dynama Kijów.

Adison Daniel - pierwszy Brazylijczyk w historii Orląt, fot. www.futeboldaqui.com.br

***

IV LIGA:

AMSPN: Hetman: Vladyslav Kudryavtsev, Dmytro Rudakov
Powiślak: brak
Czarni Dęblin: brak
Omega: Dmytro Gunchenko, Luann (?), Mykhajło Kaznokha (?), Diego Correa (?), Lucas Fratejane (?). Rusłan Kachura (?), Pedro Perin (?), Rafael Andrade (?)
Victoria Żmudź: brak
Lewart: Taras Pototskyi
Janowianka: brak
Kryształ: brak
Orion: brak
Włodawianka: brak
Łada 1945: Roman Stetskiv, Serhij Sawczuk
Grom Kąkolewnica: brak
Ruch Ryki: brak
Orlęta Łuków: brak
Górnik II: brak
Opolanin: brak

Na koniec czwarta liga. Większość klubów jest gotowa na przyjęcie nowych zasad. W zasadzie ciężko tutaj o jakąś szerszą analizę. Jedynie w AMSPN Hetman Zamość i Ładzie 1945 Biłgoraj jest dwóch Ukraińców, poza tym graczy spoza Unii w pozostałych klubach możemy policzyć na palcach jednej ręki. Jesienią ewenementem na skalę krajową był zespół Omegi Stary Zamość w barwach, której naliczyliśmy aż ośmiu "stranieri". Obecnie w sparingach występuje tylko Dmytro Gunchenko, pozostali choć przestali pojawiać się w składzie zespołu ze Starego Zamościa, to wciąż figurują w związkowych rejestrach i przynajmniej teoretycznie mogą dołączyć do zespołu w każdym momencie.

Warto wspomnieć także o Ukraińcach testowanych w innych klubach. Zawodników zza wschodniej granicy sprawdzano m.in. w Powiślaku Końskowola, Czarnych Dęblin, Ładzie 1945 Biłgoraj czy Victorii Żmudź.

***

Generalnie nasze stanowisko jest takie, że jeśli ściągać już obcokrajowca do zespołu z niższych lig, to musi on być zdecydowanie lepszy od Polaka. Żadne uzupełnianie kadry, bo te miejsca powinny być przygotowywane dla młodych wychowanków bądź graczy z regionu.

Prawdę mówiąc to trochę przykre, że klub nie potrafi wychować zawodnika do gry na czwartym czy piątym szczeblu rozgrywek. Jeśli prześwietlimy szerzej kadry zespołów to rzeczywiście takie ruchy nie zaburzają w sposób drastyczny zdrowych proporcji pomiędzy Polakami a obcokrajowcami w zespołach z regionu, ale mimo wszystko to spore rozczarowanie i namacalny przykład poziomu szkolenia w regionie. Najgorsze jest w zasadzie to, że kluby – ściągając z reguły piłkarzy „no name” – kierują się potrzebą chwili, nie myśląc tym samym długofalowo.

Na koniec jeszcze parę słów odnośnie samej idei reformy. Zdania są podzielone. Minusy przeplatają plusy. Z jednej strony szansa dla Polaków, z drugiej wydaje się, że teraz – zamiast graczy z Ukrainy czy Afryki - po ligowych boiskach biegać będą z kolei Estończycy, Słowacy, Czesi czy pochodzący z trzeciego lub czwartego poziomu rozgrywkowego Hiszpanie oraz Portugalczycy.



Tagi: AMSPN Hetman Zamość;  Avia Świdnik;  Chełmianka Chełm;  Ekstraklasa;  Górnik II Łęczna;  Górnik Łęczna;  Grom Kąkolewnica;  Hetman Żółkiewka;  II liga;  III liga lub.-podkarp.;  IV liga lubelska;  Janowianka Janów Lubelski;  Kryształ Werbkowice;  Lewart Lubartów;  Lublinianka Lublin;  LZPN;  Łada 1945 Biłgoraj;  Motor Lublin;  Omega Stary Zamość;  Opolanin Opole Lubelskie;  Orion Niedrzwica Duża;  Orlęta Łuków;  Orlęta Radzyń Podlaski;  Podlasie Biała Podlaska;  Powiślak Końskowola;  Ruch Ryki;  Stal Kraśnik;  Tomasovia Tomaszów Lubelski;  Victoria Żmudź;  Wisła Puławy;  Włodawianka Włodawa;

Komentarze

HOlaHola2015-03-24 05:13:48
A czy Donaldhinio to swojak?Brac go. Hrabia chyba lepszy na lotni.

Michał2015-03-20 22:26:50
Stal nie prowadzi szkolenia grup młodzieżowych. Junior młodszy funkcjonuje jako Młoda Stal.Na tych piłkarzy i trenera Stal dostała pieniądze z Miasta -13tys złotych.7 drużyn w grupie.

Nick2015-03-19 14:04:45
Właśnie. Zrobione to jest na "odczep się" bez dokładnego sprawdzenia. A Brazylijczycy z Omegi już wyjechali. KG: Wyjechali, to wiemy, ale są nadal zarejestrowani w PZPN. EkstraNet nam wiele mówi :)

leń2015-03-17 20:56:59
W Krysztale nie ma? Maliuk, Rybka to Polacy? Czy komuś się nie chciało sprawdzać dokładnie?

2015-03-17 19:14:25
W Werbkowicach jest 3 Ukraińców- LEBEGA, MALIUK i RYBKA:)

Mały budżet2015-03-17 14:55:00
Nie dziwię się Stali Kraśnik Ukraińcy zawsze są tańsi niż Polacy którzy chcą nie wiadomo ile zarabiać. Za mały budżet ma Stal Kraśnik by grać wychowankami jak nawet na juniorskie grupy Stal dostaje grosze

ja2015-03-17 14:27:26
No i bardzo dobrze. Po co mają grać Ukraińcy z przysłowiową miskę ryżu, jak za tą samą miskę mogą grać swoi?

chester2015-03-17 09:21:00
w Kraśniku jeszcze Jarek Szpikula



do góry strony | powrót
Lubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarskiLubgol - portal piłkarski